09 січ.

Аміачна селітра. Характеристики, властивості і застосування

Що таке аміачна селітра?

Аміачна селітра - це сіль азотної кислоти, нітрат, утворений неметаллическим речовиною (аміаком). Представник великої групи хімічних сполук - селітр, неорганічних солей, що володіють подібними властивостями і подібними областями застосування в господарських цілях.

Як і всі інші селітри, азотнокислий амоній (так ще називають дану речовину) зовні виглядає, як порошкоподібна субстанція, що складається з кристалічних елементів білого кольору.

Частинки речовини мають трохи солонуватий присмак, повністю позбавлені ароматичних властивостей, гігроскопічність і чудово розчиняються у воді.

При розчиненні в воді дана речовина сильно поглинає тепло з навколишнього середовища, як наслідок, для більш ефективного розчинення доцільно одержуваний розчин підігрівати.

Крім того нітрат амонію (інша назва даної речовини) розчиняється в аміаку, спиртах (метиловий і етиловому) і в піридині.

Отримують даний хімікат в результаті взаємодії азотної кислоти з аміаком. Також існує метод промислового виробництва реактиву, званий методом Габера, при якому азот взаємодіє з воднем в умовах підвищених тиску і температури і з застосуванням каталізаторів.

Відомий в хімії також нітрофосфатний метод, що полягає в многоступенчатом перетворенні природного апатиту (фосфату кальцію) в нітрат амонію з утворенням ряду побічних продуктів.

Застосовується азотнокислий амоній, як і інші різновиди селітр, у виробництві вибухових і піротехнічних засобів.

Однак більша частина даного хімікату затребувана в агропромисловому виробництві в якості універсального добрива, багатого вмістом азоту з найширшим спектром дії.

Добриво аміачна селітра

Водорастворимость даного хімікату істотно спрощує введення речовини в оброблювані ґрунти. При цьому нітрат амонію нездатний тривалий час зберігатися в структурі грунту, вимиваючи опадами в неродючі грунтові шари.

Дана обставина сильно вплинуло на терміни внесення аміачної селітри. Саме з цієї причини важко внесення аміачної селітри навесні, так як високий рівень грунтових вод і ймовірні в передпосівний період опади можуть вимити введений хімікат, повністю знівелювавши ефект від його введення.

Даного різновиду добрива показані всі типи внесення:

- Основне;

- Додаткове;

- прикореневі;

- Внекорневоє.

При використанні азотнокислого амонію характерно деяке подкісліваніе оброблюваних земель. З цієї причини застосування аміачної селітри на грунтах з кислою реакцією обов'язково повинно супроводжуватися паралельним вапнуванням грунту. На лужних і нейтральних землях вносити даний хімікат можна без обмежень і додаткових умов.

Норма витрати аміачної селітри на 1 га може сильно відрізнятися в залежності від різних факторів, таких як, сорт агрокультури, тип ґрунту, кліматичні умови, сезонність та інші показники. Внесені дози речовини ми розглянемо трохи нижче, рекомендовані стосовно кожної окремої аграрної культури.

Аміачна селітра для томатів

Обробіток помідорів передбачає необхідність кількох подпиток протягом сезону.

Перша підживлення практикується протягом 2- 3 тижнів після висадки розсади в грунт під час бутонізації та початку цвітіння.

У цей час проводять підживлення водним розчином нітрату амонію, виготовленим з розрахунку 5 г сухої речовини на 10 літрів води. Вноситься розчин позакореневого методом.

Друга підживлення рекомендована на початку періоду плодоношення і проводиться також за допомогою водного розчину хімікату, приготованого в пропорції 10 г речовини на 10 літрів води.


Аміачна селітра для розсади помідорів

На етапі вирощування розсади даної культури прийнятна підживлення аміачною селітрою в тому випадку, якщо у молодих рослин фіксується недолік азоту.

В цьому випадку готується розчин, що складається з 4 г азотнокислого амонію розчиненого в 10 літрах води. Воду рекомендується брати відстояну, і можливо підмішування сечовини до аміачну селітру.


Аміачна селітра для огірків

При вирощуванні даної культури підживлення нітратом амонію більш ефективно проводити в період після випадання рясних дощів або після поливу.

В цьому випадку хімікат вносять з розрахунку 20 - 25 г на 1 м² посадок. Підживлення рекомендовано проводити 1 - 2 рази протягом сезону.

Перше введення селітри рекомендується перед самим початком плодоношення, потім у разі потреби проводять повторну підживлення.

Допускається підгодівля огірків аміачною селітрою спільно з введенням деякої кількості сірчанокислого магнію і сірчанокислої міді .


Аміачна селітра для полуниці

Практикується внесення нітрату амонію і при обробленні цієї культури. При цьому при посадці розсади кущів полуниці додаткове внесення азотовмісних речовин не рекомендується через те, що при великій кількості цього елементу живлення можлива псування плодів рослини.

Зате на другий рік після посадок аміачна селітра може вводитися в оброблювані площі. При цьому рекомендований стрічковий спосіб внесення - в міжряддя на глибину до 10 см з наступним закладенням. Хімікат вноситься в сухому, гранульованому вигляді.

Практикують також додаткову підгодівлю у вигляді водного розчину речовини з пропорціями 20 - 30 г на 10 л води з поливом грядок.