Ацетилсаліцилова кислота. Властивості, характеристики та застосування
Що таке ацетилсаліцилова кислота?
Ацетилсаліцилова кислота - це органічна речовина, ненаркотичний анальгетик. За своєю хімічною приналежності є складним ефіром, що виходить в результаті взаємодії саліцилової і оцтової кислот.
Формула ацетилсаліцилової кислоти - C9H8O4, в складі даної речовини присутня вільна карбоксильна група (-СООН), що надає з'єднанню властивості, характерні для кислот.
Інша назва ацетилсаліцилової кислоти - це аспірин, є видозміненим латинською назвою трав'янистої рослини таволга вязолистная (Spiraea ulmaria), з тканин якого вперше була синтезована саліцилова кислота, відкриття утроби речовина для отримання даного хімікату.
Властивості ацетилсаліцилової кислоти
Зовні реактив виглядає, як сипуча кристалічна маса, що складається з дрібних голчастих частинок білого кольору. Смак у кристалів речовини кислуватий, виражений слабо, запах близький до нейтрального.
Частинки з'єднання слабо піддаються розчиненню в холодній воді, кілька краще розчинні у воді підігрітою. Розчиняються в спиртах, ефірах, хлороформі, ацетоні і пропіленгліколь. При підігріві розчиняються помітно краще. Майже нерозчинні в гліцерині і толуолі.
Водні розчини ацетилсаліцилової кислоти при кип'ятінні легко піддаються гідролізу, при гідролізі з'єднання розпадається на вихідні речовини - саліцилову і оцтову кислоти.
Хімікат здатний утворювати солі - ацетілсаліцілати, багато з яких є ефективними лікарськими засобами, що застосовуються у фармакологічній індустрії.
Крім того, при нагріванні речовини до температури 200ºС аспірин проявляє властивості високоактивного флюсу, здатного розчиняти оксиди багатьох відомих металів.
У цій ролі застосування ацетилсаліцилової кислоти практикується в різних технічних сферах діяльності, де проходять паєчні роботи з металами. Також в техніці даний хімікат може використовуватися при видаленні електричної ізоляції емалевого типу з обмоток електрообладнання.
Виробництво ацетилсаліцилової кислоти
Синтезують з'єднання із застосуванням вже згаданого взаємодії саліцилової і оцтової кислот в присутності каталізатора, в якості якого використовується сірчана кислота. Одержуваний продукт надалі піддається процедурі перекристалізації.
Ацетилсаліцилова кислота. Застосування
Належність до числа ненаркотичних анальгетиків послужила популярності даного хімікату у фармакологічній сфері, де ацетилсаліцилова кислота є базовим речовиною для отримання найширшої номенклатури лікарських препаратів.
Фармакодинаміка цих ліків досліджена протягом тривалої медичної практики, лікувальну дію доведено, внаслідок чого МОЗ внесла аспірин в число найважливіших лікарських засобів.
Комплексна лікувальна дія аспірину полягає в наданні знеболюючого, жарознижуючого і протизапального впливу на організм пацієнта.
Механізм знеболювання полягає в придушенні синтезу простагландинів, речовин підвищують чутливість рецепторів до медіаторів больових відчуттів (гістаміну і брадикініну).
А також аспірин перешкоджає синтезу тромбоксанов, групи ліпідів, викликають ознаки гіпертонії за допомогою звуження кровоносних судин.
Протизапальний ефект обумовлений здатністю всіх саліцилатів (похідних саліцилової кислоти) знижувати рівень проникності капілярів в осередках запальних процесів і пригнічувати активність гіалуронідази а також знижувати енергопостачання зони запалення.
Фармакологічна галузь також широко використовує аспірин при виробництві медикаментозних засобів ветеринарного призначення. З їх допомогою лікують захворювання запального характеру у домашніх тварин, використовують для полегшення болю в опорно-рухової системи в тваринницькому секторі (коні, велика і дрібна рогата худоба).
А також аспірин і містять його ліки застосовуються для лікування аналогічних хвороб у домашніх вихованців (собак і кішок). Практичне застосування цих медикаментів має проводитися під наглядом практикуючого ветеринара, так як, у лікування можливі побічні ефекти у вигляді розладів в роботі травного тракту, пов'язаних з особливостями будови організму тварини.
Відомі також випадки передозування і викликані цим ускладнення, що призводять до внутрішніх крововиливів, проявам судом і навіть летальних наслідків для тварин.
Купити ацетилсаліцилову кислоту в Україні ви можете в інтернет-магазині Хімелемент на найвигідніших для вас умовах, з доставкою в будь-який населений пункт нашої країни.