Моноамонійфосфат (фосфат амонію). Застосування, властивості та характеристики
Що таке моноамоній фосфат?
Моноамоній фосфат – це амонійна сіль ортофосфорної кислоти. Неорганічна хімічна речовина, одержувана в результаті взаємодії розчину аміаку та концентрованої ортофосфорної кислоти.
Внаслідок доступності для широких верств споживачів, простоти застосування та повної відсутності ознак токсичності (для людського організму та навколишнього середовища) даний хімікат набув широкої поширеності у різних напрямках виробничої діяльності, основним з яких є сільське господарство.
Моноамоній фосфат (формула сполуки у стандартному вигляді NH4H2PO4) майже не зустрічається у чистому вигляді, у натуральному середовищі, проте через величезний попит його активно синтезує хімічна галузь у величезних обсягах.
Моноамонійфосфат (фосфат амонію) властивості та характеристики
Зовні дане з'єднання є дрібнокристалічним сипучим безбарвним продуктом, який майже не має чіткого запаху.
Дуже добре розчиняється у воді, але майже не розчинний в органічних розчинниках (спирти, ефіри, ацетон та ін.).
При нагріванні ця сіль нестабільна - легко розкладається на різні компоненти, в залежності від ступеня нагріву. Взаємодіє з лугами, утворюючи солі (ортофосфати), аміак та воду. Також цей хімікат здатний вступати в реакції обміну з іншими неорганічними солями, утворюючи ортофосфати металів, нітрат амонію та ортофосфорну кислоту.
Крім відсутності ознак токсичності амоній фосфат не виявляє наявності окисних властивостей, як наслідок, з'єднання невогненебезпечне, не виділяє вибухонебезпечних випаровувань та пилу в навколишнє середовище.
Моноамонійфосфат застосування
Даний продукт широко застосовується в харчовому виробництві. У цій галузі цей компонент має багатофункціональне застосування. Він може виконувати функцію підсилювача бродіння (для напоїв у сфері пивоваріння та виноробства), регулятора смакових властивостей та розпушувача для тіста.
Хімічна промисловість використовує фосфат амонію при випуску миючих засобів, наповнювачів для засобів пожежогасіння та протипожежних просочень для будівельних матеріалів. А також при отриманні флюсових речовин, що використовуються при обробці кольорових металів та виробів із них.
Може використовуватися як реактив для аналітичної хімії, компонент буферних розчинів та інших матеріалів для хроматографії.
Затребуваний також амоній фосфат у виготовленні монокристалічних виробів для п'єзоелектрики та магнетоелектрики.
Однак левова частка даного продукту споживається у рослинницькій галузі, для якої фосфат амонію – це високоефективне комплексне добриво, надійне джерело азоту та фосфору, так необхідних для всього комплексу сільськогосподарських рослин.
Розглянемо деякі окремі випадки норм внесення цього добрива для різних культур:
- Моноамонійфосфат для томатів. Найбільш поширений спосіб внесення цієї речовини в цю групу культур - це міжрядове внесення з розрахунку 25 - 30 г речовини на 1 м 2 площі. Однак хімікат може вноситися методами фертигації. Максимальна кількість фертигаційних внесень протягом терміну вегетації 4 рази;
- Моноамонійфосфат для солодкого перцю. Даний хімікат може вводитися в рамках операцій підживлення не більше трьох разів за сезон, при цьому норми внесення можуть становити 25 – 50 кг на 1 га площі;
- Моноамонійфосфат для полуниці застосовують у тих самих пропорціях, у яких його застосування рекомендовано для всіх ягідних рослин.
А саме: основне внесення 30 г на 1 м2. У разі потреби можливе додаткове підживлення із розрахунку 5 г на 1 м²;
- Моноамонійфосфат для картоплі. За основу норм витрат добрива цієї групи рослин можуть бути взяті загальні рекомендовані норми для всіх різновидів коренеплідних культур. Вони становлять трохи більше 30 г на 1 м². Протягом літніх місяців можуть проводитися додаткові підживлення з розрахунку 10 г на 1 м²;
- Застосовується фосфат амонію для декоративних культур і газонної трави. І тут його норми внесення становлять 15 г на 1 м². Додаткове підживлення передбачає введення ще 5 г на 1 м² протягом літніх місяців.
Інтернет-магазин ХімЕлемент пропонує всім своїм покупцям купити моноамонійфосфат (фосфат амонію) в Україні на найвигідніших умовах, з можливістю оперативної доставки в будь-який регіон країни.